Samospráva
Setkání evropských psychiatrických sester v Praze

Psychiatrická sekce České asociace sester hostila 9. a 10. května setkání Evropské asociace psychiatrických sester Horatio. V Praze se na dvoudenním jednání sešly psychiatrické sestry ze 14 evropských zemí, aby vzájemně sdílely své zkušenosti a informovaly se o situaci v péči o duševní zdraví ve svých zemích. Na mezinárodní jednání pak navázala konference určená českým sestrám pracujícím na psychiatrii. Na té zazněly příspěvky o činnosti psychiatrických sester např. v Německu, na Faerských ostrovech, Islandu a dalších zemích. Jednání bylo organizováno s podporou Ministerstva zdravotnictví. Vedle zástupce odboru pro reformu psychiatrické péče Pavla Mičky, vystoupila také prezidentka ČAS Martina Šochmanová. Část programu byla věnována reformě péče o duševní zdraví v ČR.
Pozvánka na konferenci "PSYCHIATRICKÉ SESTRY V EVROPĚ"

Psychiatrická sekce České asociace sester, ve spolupráci s Evropskou asociací psychiatrických sester Horatio a Ministerstvem zdravotnictví ČR, si Vás dovolují pozvat na konferenci "PSYCHIATRICKÉ SESTRY V EVROPĚ - vzdělávání, praxe a zkušenosti".
Konference se uskuteční v úterý 10. května 2022 u příležitosti setkání zástupců evropských psychiatrických sester v Praze. Její program najdete v příloze.
Interní evaluační zpráva CDZ II

Dopadová evaluace projektu Podpora vzniku Center duševního zdraví II. vznikla ve spolupráci interních evaluátorů a ÚZIS. Obsahuje analýzu kvantitativních dat, která byla sbírána po celou dobu trvání projektu. Najdete zde především charakteristiky příjemců péče pilotních Center duševního zdraví realizovaných v rámci projektu a dále výsledky testování hypotéz o efektu těchto služeb. Zpráva z evaluace přináší zjištění, která podporují další zavádění CDZ v České republice.
Externí evaluační zpráva CDZ II

Externí evaluaci realizovala firma EACE, která předložila v rámci veřejné zakázky nejlepší nabídku. Zpráva zahrnuje procesní evaluaci, jež popisuje a analyzuje průběh a řízení projektu. Těžištěm zprávy jsou nicméně zjištění založená na rozhovorech s příjemci péče, jejich rodinnými příslušníky, pracovníky CDZ a dalšími relevantními aktéry včetně zástupců zdravotních pojišťoven. Vzniklý text představuje ucelený vhled do toho, s jakými potížemi se CDZ setkávala a jak nové služby hodnotí jejich příjemci, poskytovatelé i zástupci plátců.
Analýza režimových opatření 2020

Analýza režimových opatření je spolufinancována z projektu „Deinstitucionalizace služeb pro duševně nemocné“, (reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0006213) realizovaného Ministerstvem zdravotnictví v rámci Operačního programu Zaměstnanost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu.
Hodnocení QualityRights školení zaměřeného na duševní zdraví lidská práva a zotavení - dotazníky

Hodnocení QualityRights školení zaměřeného na duševní zdraví lidská práva a zotavení: dotazník před školením
Hodnocení QualityRights školení zaměřeného na duševní zdraví lidská práva a zotavení: dotazník po školení
Duševně nemocní a lidé v těžké situaci mají na Trutnovsku lepší péči, i díky EU

Centrum duševního zdraví Trutnov poskytuje ambulantní, terénní a krizové služby osobám s duševním onemocněním a rovněž lidem, kteří se ocitli v obtížné situaci. Vznik centra podpořil i Královéhradecký kraj s podporou fondů EU.
„Na počátku projektu Centra duševního zdraví stál dlouhodobý záměr týmu doplnit některé další potřebné služby pro osoby s duševními nemocemi a poruchami a jejich rodiny. A také snaha zavést nové způsoby práce, zejména intervence multidisciplinárního týmu. Ty probíhají v přirozeném prostředí uživatelů, a to včasně a v potřebné intenzitě,“ vysvětluje Zuzana Kozáková, ředitelka Regionálního Institut Ambulantních Psychosociálních Služeb (RIAPS), jehož součásti je Centrum duševního zdraví.
Soubor kazuistik z pilotních CDZ

Soubor kazuistik vychází z rozhovorů klientů/pacientů pilotních Center duševního zdraví, které sbírala redaktorka Veronika Cézová v letech 2020 –2021. Tyto příběhy pak byly uveřejňovány na stránkách Reformy péče o duševní zdraví a vypovídají o podpoře, kterou dávají Centra duševního zdraví (dále jen „CDZ“) osobám se závažným duševním onemocněním v České republice.
Základy práce v multidisciplinárním týmu CDZ na příkladech pravdivých příběhů klientů

V současné době prochází péče o osoby s duševním onemocněním v ČR výraznou proměnou. Dochází k reformě systému a k rozvoji péče ve vlastním sociálním prostředí. Pro vážně duševně nemocné osoby se stávají důležitým pilířem nově budovaného systému, tak jako v mnohých zemích,které prošly procesem reformy, Centra duševního zdraví (dále jen „CDZ“). Podpora těchto zařízení a dalších komunitních služeb na bází propojení zdravotních a sociálních pracovníků je jedna ze zásadních změn, které reformy psychiatrie přináší.
Centrum duševního zdraví a jeho role v systému péče

V současné době prochází péče o osoby s duševním onemocněním v ČR výraznou proměnou. Dochází k reformě systému a k rozvoji péče ve vlastním sociálním prostředí. Pro vážně duševně nemocné osoby se stávají důležitým pilířem nově budovaného systému, tak jako v mnohých zemích,které prošly procesem reformy, Centra duševního zdraví (dále jen „CDZ“). Podpora těchto zařízení a dalších komunitních služeb na bází propojení zdravotních a sociálních pracovníků je jedna ze zásadních změn, které reformy psychiatrie přináší.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: