Deinstitucionalizace
Návrh změn úhrad psychiatrické péče

Hlavními důvody pro vytvoření Strategie reformy psychiatrické péče byly neuspokojivá dostupnost psychiatrické péče, dlouhodobě nedostatečné finanční zajištění oboru psychiatrie v ČR a jeho opožděný rozvoj je ve srovnání s většinou zemí Evropské unie. Z hlediska výdajů na duševní zdraví v ČR byl podíl finančních prostředků vyčleněných na duševní zdraví v rámci zdravotnictví okolo 2,91% (ostatní členské země EU mezi 5–10 %), což zaujímá hodnotu 0,26 % HDP (naproti tomu v EU jsou to průměrně 2 % HDP)1. Podhodnocen byl i ve srovnání s tuzemskými somatickými medicínskými obory. Mimo jiné i proto, že z principu věci psychiatrie nevykazuje množství drahých instrumentálních výkonů a diagnostická i léčebná vysoce specializovaná a psychicky náročná práce v psychiatrii byla podceněná.
Dokumenty pro založení specializovaných center duševního zdraví a ambulancí s rozšířenou péčí pro osoby s duševním onemocněním

Připravili jsme pro Vás metodický materiál, který má sloužit jako vodítko pro vznik Nových služeb v rámci projektu „Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné". Materiál naleznete v příloze.
"Co skrývá úsměv" - video na téma dětské duševní zdraví

Představujeme Vám video "Co skrývá úsměv", které se dotýká jednoho z nejzávažnějších aktuálních problémů, křehkosti duševního zdraví dětí a dospívajících. S duševními obtížemi se v České republice alespoň jednou potkalo až 20% dětí. V období dětství a dospívání se reálně začíná projevovat 70 % problémů v oblasti duševního zdraví a pokud na tyto projevy budeme včas a efektivně reagovat, můžeme zabránit jejich hlubšímu rozvoji.
Program mezinárodní konference „VÝZVY A PŘÍLEŽITOSTI V REFORMĚ PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ”

Přinášíme Vám program mezinárodní konference „VÝZVY A PŘÍLEŽITOSTI V REFORMĚ PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ”, která se uskuteční ve dnech 14.-15. září 2022 v hotelu Continental v Brně. Konference se zaměří na nedávnou minulost, přítomnost i budoucnost reformy péče o duševní zdraví. Za účasti mezinárodních expertů budeme diskutovat o kvalitě péče, multidisciplinaritě, recovery přístupu, zapojení uživatelů, roli krajů a obcí a dalších důležitých prvcích reformy. V rámci workshopů se budeme věnovat vybraným cílovým skupinám a dalším průřezovým tématům.
Pozvánka na mezinárodní konferenci „VÝZVY A PŘÍLEŽITOSTI V REFORMĚ PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ”

Jménem Ministerstva zdravotnictví ČR si Vás dovolujeme co nejsrdečněji pozvat na závěrečnou mezinárodní konferenci „VÝZVY A PŘÍLEŽITOSTI V REFORMĚ PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ”, která se uskuteční ve dnech 14.-15. září 2022 v hotelu Continental v Brně.
Setkání evropských psychiatrických sester v Praze

Psychiatrická sekce České asociace sester hostila 9. a 10. května setkání Evropské asociace psychiatrických sester Horatio. V Praze se na dvoudenním jednání sešly psychiatrické sestry ze 14 evropských zemí, aby vzájemně sdílely své zkušenosti a informovaly se o situaci v péči o duševní zdraví ve svých zemích. Na mezinárodní jednání pak navázala konference určená českým sestrám pracujícím na psychiatrii. Na té zazněly příspěvky o činnosti psychiatrických sester např. v Německu, na Faerských ostrovech, Islandu a dalších zemích. Jednání bylo organizováno s podporou Ministerstva zdravotnictví. Vedle zástupce odboru pro reformu psychiatrické péče Pavla Mičky, vystoupila také prezidentka ČAS Martina Šochmanová. Část programu byla věnována reformě péče o duševní zdraví v ČR.
Pozvánka na konferenci "PSYCHIATRICKÉ SESTRY V EVROPĚ"

Psychiatrická sekce České asociace sester, ve spolupráci s Evropskou asociací psychiatrických sester Horatio a Ministerstvem zdravotnictví ČR, si Vás dovolují pozvat na konferenci "PSYCHIATRICKÉ SESTRY V EVROPĚ - vzdělávání, praxe a zkušenosti".
Konference se uskuteční v úterý 10. května 2022 u příležitosti setkání zástupců evropských psychiatrických sester v Praze. Její program najdete v příloze.
FN Plzeň otevřela novou Psychiatrickou kliniku na Lochotíně

Fakultní nemocnice v Plzni otevřela nový pavilon Psychiatrické kliniky na Lochotíně. Výstavba čtyřpatrové budovy za 457 milionů korun odstartovala v září 2018. První pacienti budou přijati během několika dní.
Z nemocnic zpátky do života. Reforma psychiatrické péče naráží na nedostatek psychiatrů, peněz i bytů

Jak bude změna, na kterou česká psychiatrie čeká desítky let, vypadat? Proč k ní dochází právě teď? Co ukázala první etapa, a jak má vypadat pokračování? A jsou na ni připraveni „duševně zdraví“ Češi?
Dělníci reformy psychiatrie fungují, hůře je na tom spolupráce zdravotnictví a sociálních služeb

Reforma psychiatrie nese první ovoce, kdy brány psychiatrických nemocnic a oddělení opustily zhruba dva tisíce dlouhodobě hospitalizovaných pacientů. Současně se u řady dalších daří zajistit potřebnou péči, aniž by bylo nutné volit dlouhodobou hospitalizaci. Je to možné díky rozšiřujícím se centrům duševního zdraví, které vznikají v rámci reformy psychiatrické péče a nabízí multidisciplinární přístup. Spolupráce mezi zdravotnickou a sociální péčí v podobě komunitních služeb ale nefunguje vždy hladce. Propojit dva světy a dva systémy není snadné a vzájemná rovnováha je křehká. Právě komunitní služby by ale měly být páteří péče o duševní zdraví, a v tomto směru kráčí Česko správnou cestou, jak potvrzuje i Světová zdravotnická organizace.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: