Kvalita péče
Jednou z oblastí, na kterou se proces reformy psychiatrické péče zaměřuje, je kvalita péče a oblast naplňování lidských práv osob s duševním onemocněním. Tato je řešena na úrovni fungování služeb i samotné péče o pacienty a naplňování Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. A to mimo jiné v návaznosti na projekt Světové zdravotnické organizace Quality Rights. Ve spolupráci s WHO proběhlo mapování kvality péče ve vztahu naplňování Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením v celkem 17 psychiatrických nemocnicích (PN).
V každé PN je působí pracovník Ministerstva zdravotnictví - manažer kvality, který spolu s vedením pracuje na nápravě zjištění v uvedeném mapování. V rámci procesu reformy psychiatrické péče nyní v PN probíhají vzdělávací programy, konzultace a tematické workshopy pro pracovníky PN k vybraným tématům implementace Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením, realizované prostřednictvím manažerů kvality.
Zároveň v listopadu 2019 proběhlo spuštění e-learningového programu WHO Quality Rights v české jazykové mutaci, který je určen všem zdravotnickým pracovníkům v oblasti péče o duševní zdraví, sociálním pracovníkům a studentům zdravotních a sociálních oborů. Ve spolupráci s WHO byl v červnu 2019 zahájen vzdělávací program zaměřený na prevenci užití omezujících prostředků v psychiatrii pro zdravotnické pracovníky psychiatrických nemocnic.
Byla vypracována analýza používání omezovacích prostředků v psychiatrických lůžkových zařízeních a ve spolupráci s WHO bylo realizováno školení k používání alternativních přístupů deeskalace krizových situací. K dispozici je také již nyní analýza právní odpovědnosti zdravotnických pracovníků i analýza užití režimových opatření v psychiatrických nemocnicích a další.
Na oblast naplňování kvality je navázána tvorba obecného standardu péče o duševně nemocné, doporučené postupy a vyškolení odborníků v oblasti kvality pro účely implementace změn. Celý systém bude poté integrován do stávajících systémů akreditace a certifikace služeb ve zdravotnictví a navrženy mj. i legislativní úpravy.
Doporučený postup: Stížnostní mechanismy

Každý člověk má právo podávat formální stížnosti u subjektů určených k tomuto účelu. Je zásadní, aby byly jak interní, tak externí mechanismy stížností skutečně dostupné. Ostatní zúčastněné strany (například blízcí příbuzní a přátelé) by měli mít možnost jednat jménem dotyčné osoby zpravidla s jejím souhlasem a v úzké spolupráci s ní. Stížnosti, které se netýkají špatného zacházení nebo jiného závažného porušování lidských práv, mohou být řešeny se souhlasem stěžovatele prostřednictvím mechanismů alternativního řešení sporů (například mediace).
Doporučený postup: Vodítka pro naplňování kvality péče

S ohledem na naplňování Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením a nastavování kvality služeb poskytovaných lidem s duševním onemocněním, lze nastavit sledované oblasti s podporou nástroje Světové zdravotnické organizace – WHO Quality Rights Tool Kit. S ohledem na to, že tento nástroj byl využit pro hodnocení kvality v psychiatrických nemocnicích i v ČR může být jeho další použití jedním ze základních prostředků pro naplňování kvality v psychiatrických nemocnicích. Při práci s ním mohou jednotlivé části vyvolávat nejasnosti, např. jak má vypadat koncový, tedy ideální stav.
Analýza režimových opatření 2020

Analýza režimových opatření je spolufinancována z projektu „Deinstitucionalizace služeb pro duševně nemocné“, (reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0006213) realizovaného Ministerstvem zdravotnictví v rámci Operačního programu Zaměstnanost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu.
Nástroj WHO pro hodnocení kvality a lidských práv

Na celém světě trpí lidé s duševním onemocněním, mentálním postižením a problémy se zneužíváním návykových látek nedostatkem kvalitní péče a porušováním lidských práv. Služby v oblasti duševního zdraví nezahrnují léčbu a praxi podloženou fakty, což vede k nízké míře zotavení. Stigma spojené s těmito stavy znamená, že tito lidé zažívají sociální vyloučení, odmítání a přehlížení ze strany společnosti. Falešné představy o lidech s tímto postižením – že nejsou schopni samostatného rozhodování nebo že nejsou schopni se sami o sebe postarat, že jsou nebezpeční nebo že mají být předmětem lítosti a sociální péče – způsobují jejich diskriminaci ve všech aspektech života.
E-ŠKOLENÍ WHO QUALITYRIGHTS v oblasti duševního zdraví, lidských práv, postižení a zotavení

E-learningový vzdělávací program Světové zdravotnické organizace (dále jen WHO) „Transformace služeb, prosazování práv“ (Quality Rights) se zaměřuje na implementaci Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením v oblasti duševního zdraví, oblast snižování míry užití omezovacích prostředků, problematiku destigmatizace a individualizace péče. Nedílnou součástí je také přiblížení procesu deinstitucionalizace péče o osoby se zdravotním postižením a to s důrazem na duševní onemocnění.
Je určen všem zájemcům: zdravotnickým pracovníkům v oblasti péče o duševní zdraví, sociálním pracovníkům a studentům zdravotních a sociálních oborů i dalším. Úspěšní absolventi navíc získávají certifikát Světové zdravotnické organizace.
WHO zve na webinář z cyklu Let’s Talk Primary Health Care

Světová zdravotnická organizace zve na webinář v rámci cyklu Let’s Talk Primary Health Care, tentokrát na téma "Shaping the Future of PHC: What do young professionals have to say?" - webinář se koná 23. 6. 2021 od 12 do 14 hodin a je veden v anglickém a ruském jazyce.
Registrovat se můžete ZDE.
Bližší informace naleznete v pozvánce:
Model Safewards přichází do české psychiatrie

Zdravotníci lůžkových psychiatrických oddělení se velmi často zamýšlejí nad tím, jak kultivovat prostředí svých pracovišť, jak předcházet konfliktům, jak snižovat počty epizod používání omezovacích opatření. Podobné otázky si kladl také výzkumný tým kolem prof. Lena Bowerse (UK) a na základě výzkumů a zkušeností odborníků pracujících v oblasti akutní lůžkové péče vytvořili model Safewards. Ten popisuje dění na oddělení, mechanismy vzniku konfliktů a zároveň nabízí 10 konkrétních intervencí, které ovlivňují atmosféru na psychiatrických odděleních a vedou ke snížení používání omezovacích opatření. To potvrdilo několik na sobě nezávislých výzkumů a proto se tento model šíří po Evropě.
Analýza dostupnosti a účinnosti existujících nástrojů ochrany práv pacientů při nedobrovolné hospitalizaci a léčbě

Analýza poskytuje ucelený přehled dostupných právních záruk při hospitalizaci a léčbě psychiatrických pacientů bez jejich souhlasu. Klade si za cíl zhodnotit soulad právní úpravy s mezinárodními lidskoprávními závazky a judikaturou Evropského soudu pro lidská práva i českými soudy a posoudit využitelnost těchto právních záruk v praxi, prostřednictvím aktuálních dat a rozhovorů s pacienty, jejich rodinnými příslušníky a lékaři. Součástí analýzy jsou také doporučení pro novelizaci právní úpravy či změnu praxe tak, aby byla zajištěna co možná nejlepší právní ochrana zranitelných pacientů.
Zásahy do základních lidských práv osob s psychosociálním postižením a návrhy k jejich řešení

Cílem tohoto dokumentu vytvořeného v projektu Deinstitucionalizace služeb péče o duševně nemocné je, jak uvádí jeho autoři: „…zanalyzovat závazky České republiky vyplývající z mezinárodního práva lidských práv s cílem zlepšení právní ochrany lidí s psychosociálním postižením.“ V dokumentu se autoři zaměřili na dvě oblasti, a to právo na osobní svobodu a na zákaz špatného zacházení. Obojí velmi zásadně ovlivňuje kvalitu – a to jak kvalitu života lidí s duševním onemocněním, tak i kvalitu služby. Proto dokumentu říkáme také strategický dokument v oblasti kvality.
Analýza Právní odpovědnost v procesu Reformy péče o duševní zdraví

Předkládaná analýza vznikla v rámci projektu Deinstitucionalizace služeb pro duševně nemocné, zadavatelem analýzy je Ministerstvo zdravotnictví.
Zdraví člověka představuje jednu z nejdůležitějších společenských hodnot. Je tak zřejmé, že péče o zdraví bude předmětem právní regulace, která má být nápomocná k ochraně této důležité hodnoty, pro efektivní fungování této regulace je důležitá její vynutitelnost. Nástrojem, který umožňuje právu nebýt pouhým souborem doporučení a činí ho vynutitelným systémem pravidel je právní odpovědnost.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: